Tor Mikkel Wara med skattepolitisk oppgjør: – Vi bruker andres penger på andre

Foto: Stortinget
Bilde: Foto: Stortinget

Under Fremskrittspartiets landsmøte fredag leverte Tor Mikkel Wara en annerledes landsmøtetale, en tale som bygger på dyp ideologi. Med  referanse til nobelprisvinner Milton Friedman, rettet Wara skarp kritikk mot det han beskriver som ineffektiv offentlig pengebruk og økende skattebyrder.

Fire måter å bruke penger på

Wara åpnet talen med å referere til Friedmans teori om de fire måtene penger kan brukes på:

  1. Bruke egne penger på seg selv – hvor man er opptatt av både kostnad og kvalitet.
  2. Bruke egne penger på andre – som ved gavekjøp, hvor kostnaden er viktigere enn kvaliteten.
  3. Bruke andres penger på seg selv – hvor man fokuserer på kvalitet uten å bekymre seg for kostnader.
  4. Bruke andres penger på andre – som i offentlig sektor, hvor verken kostnadseffektivitet eller kvalitet nødvendigvis prioriteres.

– Det er den fjerde måten som dominerer i dagens Norge, sa Wara, og pekte på at denne tilnærmingen fører til sløsing og manglende ansvarlighet i offentlig pengebruk.

Kritikk av offentlig pengebruk

Wara uttrykte bekymring for at økte skatter og offentlige utgifter ikke nødvendigvis gir bedre tjenester tilbake til innbyggerne. Han trakk frem eksempler som subsidier til næringslivet gjennom Innovasjon Norge og bistand, hvor det ifølge ham er vanskelig å måle effekten av pengebruken.

– Vi bruker andres penger på andre, uten å egentlig måle om vi får nok igjen for det, sa han.

Advarsel mot byråkratisk vekst

Wara advarte også mot en stadig voksende offentlig som ikke viser tilbakeholdenhet i pengebruken. Han stilte spørsmål ved hvorfor ingen offentlige etater sier at de har fått nok penger, og brukte NRK som eksempel:

– Hvilket direktorat eller for den saks skyld NRK, med sine 6,7 milliarder kroner, sier at det holder nå? Vi får ikke flere bra TV-programmer ut av dette, sa Wara.

Potensiell finansminister?

Med sin bakgrunn som tidligere justisminister og nåværende toppkandidat for Oslo FrP, posisjonerer Wara seg som en sentral skikkelse i partiets økonomiske politikk. Hans tale kan tolkes som et signal om ambisjoner for en fremtidig rolle som finansminister, spesielt dersom FrP får innflytelse i en ny regjering etter valget.

– Vi må gi folk frihet og mulighet til å utnytte sitt potensial, sa Wara, og la til: – Det må være grenser for politikk.

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]