Offentlig og privat sektor har slått hodene sammen for å forfatte en veileder som skal hjelpe norske virksomheter med hvordan de kan benytte seg av AI-assistenter på en trygg og innovativ måte.
Digital Norway er en nonprofit-organisasjon startet i 2017 av næringslivsaktører for å få fart på digitaliseringen av norsk næringsliv, med særlig fokus på små- og mellomstore bedrifter. Nylig la de ut en artikkel på sine hjemmesider som kan interessere SMB-er som er nyskjerrige på hvordan de skal implentere AI i sin virksomhet. Nå blir det i nær fremtid opprettet en ekspertgruppe som kan bidra til at orienteringen i AI-jungelen, blir enklere og tryggere for norske bedrifter.
Ekspertgruppen vil bestå av et bredt spekter av fagormåder både fra akademia, næringsliv og offentlig sektor. Her finner man både ekspertise på AI, og partene i arbeidslivet; NHO og LO er også representert. Denne ekspertgruppen vil bli ledet av Jon Atle Gulla som er direktør for NorwAI og professor ved NTNU. Formålet med gruppen er å lage en veileder som vil gi næringslivet verdifulle råd for en ansvarlig utvikling og bruk av særlig AI-assistenter. Veilederen vil være praktisk orientert, skreddersydd for norske forhold og næringsliv. Digital Norway skal selv lede sekretariatet for ekspertgruppen med bistand og deltakelse fra Digitaliseringsdirektoratet.
Daglig leder i Digital Norway, Liv Dingsør, uttaler følgende i forbindelse med nyheten:
– Dette arbeidet er helt i Digital Norway sin ånd. Å samle seg om konkrete bruksområder som treffer behov på tvers av bransjer og sektorer er akkurat slik vi bør jobbe i Norge. Både for å unngå duplisering av arbeid, sikre at også de mindre virksomhetene får mulighet til å henge, og kollektivt og samlet redusere barrierer for å ta i bruk teknologi,
Tidligere undsøkelser har vist at særlig små- og mellomstore bedrifter har et stort ønske om å implentere AI-løsninger i sin daglige drift for å effektivisere prosesser og ta riktige beslutninger. Men det kan være en jungel for mange å orientere seg i dette terrenget. Andressan fra Digital Norway, uttaler at mange bedrifter allerede har kommet langt med å benytte seg av AI-teknologi men at det fremdeles er usikkerhet rundt bruk knyttet til særlig AI-assistenter og AI-agenter. Han ser frem til å få på plass veilederen som kan være nyttig og praktisk for norske virksomheter.