Norsk lakseeksport med kraftig prishopp i uke 20

KI-generert. xAI/Grok
Bilde: KI-generert. xAI/Grok

Norsk lakseeksport viser sterke takter i uke 20, med både økte priser og høyere eksportvolum. Ifølge tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) steg gjennomsnittsprisen for fersk laks til 77,06 kroner per kilo, noe som tilsvarer en økning på 3,7 prosent sammenlignet med foregående uke.

Samtidig økte eksportvolumet for fersk laks fra 18 073 tonn til 19 523 tonn, en vekst på hele 8 prosent. Dette markerer en tydelig positiv trend etter en periode med mer varierende priser tidligere i år.

Etterspørselen etter norsk laks holder seg sterk i de internasjonale markedene. Både pris og volum beveger seg oppover, noe som tyder på et sunt og dynamisk marked for norsk lakseeksport.

Sterk pris også for frossen laks

Frossen laks hadde også en stabil uke. I uke 20 ble det eksportert 498 tonn, med en gjennomsnittlig eksportpris på 89,40 kroner per kilo. Selv om volumet her er betydelig lavere enn for fersk laks, viser prisen at det fortsatt er god betalingsvilje i markedet for bearbeidede lakseprodukter.

Utsiktene fremover

Markedet for norsk laks har vist seg robust i møte med både logistikkutfordringer og økt konkurranse internasjonalt. Selv med et volatilt globalt bilde og høy inflasjon i flere av importmarkedene, holder norsk laks seg attraktiv – særlig i Europa og Asia.

Flere analytikere peker på at en kombinasjon av lavere sjøtemperaturer og sesongmessig lavere tilvekst i merdene kan føre til begrenset tilbud i ukene fremover, noe som kan holde prisene oppe også i kommende uker.

Dersom denne trenden fortsetter, kan vi forvente at lakseprisen stabiliserer seg på et relativt høyt nivå i sommermånedene – en periode som historisk sett har vist både økt etterspørsel og varierende tilbud.

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]