Når staten eier, stopper innovasjonen: Slik kveles nyskaping i Norge

Forskningen er tydelig: bedrifter med statlig eierskap innoverer mindre, tar færre risikoer og bruker ressursene dårligere enn private konkurrenter. I en omfattende studie publisert i Economic Modelling (Cao et al., 2020) fant forskerne at statlig eide selskaper har lavere “innovasjonseffektivitet” – de bruker mer på forskning og utvikling, men får mindre igjen i form av nye produkter og patenter.

Grunnen er enkel: når eieren er staten, er målet ofte politisk, ikke økonomisk. Dermed forsvinner de insentivene som driver ekte nyskaping – konkurranse, ansvar og belønning for risiko.

Byråkrati kveler kreativitet

Når staten eier, følger byråkratiet med. Beslutninger må forankres, rapporteres og godkjennes i lag på lag med administrasjon. Dette reduserer fleksibilitet, og den innovasjonskraften som oppstår i små, handlekraftige team forsvinner i sakspapirer og møteprotokoller.

Studier fra Kina, Europa og OECD viser det samme mønsteret: jo høyere statlig eierskap, desto lavere innovasjon og produktivitet.

Markedet som motor for fremgang

Private eiere har ett mål – verdiskaping. Og nettopp det gjør markedet til den mest effektive innovasjonsmotoren som finnes. Når belønningen for å lykkes er reell, finner bedriftene løsninger som ingen sentral plan kan forutse.

Et næringsliv som skal være nyskapende, må være fritt. Statlig eierskap, subsidier og overstyring skaper ikke trygghet – det skaper stagnasjon. Norge trenger en ny kurs, der staten trekker seg tilbake og lar markedet – og menneskene – få puste igjen.

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]