EU-kommisjonen har nå sendt ut nye høringer om standardene for bærekraftsrapportering. Finansdepartementet oppfordrer norske virksomheter til å komme med innspill. For små og mellomstore bedrifter kan dette få stor betydning i årene fremover.
Bakgrunnen er at EU de siste årene har innført omfattende krav til bærekraftsrapportering gjennom det såkalte CSRD-regelverket. Nå vurderes betydelige forenklinger i standardene, samtidig som det utvikles en ny frivillig standard for mindre virksomheter.
Viktig for små og mellomstore bedrifter
Selv om mange SMB-er ikke er direkte rapporteringspliktige, har bærekraftsreglene allerede påvirket store deler av næringslivet. Mange mindre bedrifter opplever at kunder, banker og større selskaper stiller stadig flere krav til dokumentasjon og bærekraftsdata.
EU-kommisjonen ønsker nå å begrense hvor mye informasjon store selskaper kan kreve fra mindre virksomheter i verdikjeden. Den nye frivillige VSME-standarden skal blant annet fungere som en felles europeisk standard for frivillig rapportering blant små og mellomstore foretak.
For mange SMB-er kan dette bli viktig fordi det kan gi mer forutsigbare og standardiserte krav, og redusere risikoen for at ulike kunder etterspør ulike typer rapportering.
Store forenklinger foreslås
EU arbeider samtidig med den såkalte Omnibus I-pakken, som innebærer omfattende forenklinger i bærekraftsregelverket. Blant forslagene er høyere terskelverdier for hvilke selskaper som blir rapporteringspliktige.
I praksis betyr dette at langt færre selskaper vil omfattes av de mest omfattende rapporteringskravene enn tidligere planlagt. EU-kommisjonen har anslått at antallet rapporteringspliktige foretak kan reduseres med rundt 80 prosent.
Samtidig understrekes det at bærekraftsrapportering fortsatt vil være viktig for investorer, banker og større kunder – også for virksomheter som ikke er direkte omfattet av lovkravene.
Kan få betydning for norske bedrifter
Finansdepartementet har tidligere anbefalt at små og mellomstore norske foretak som rapporterer frivillig, benytter VSME-standarden. Nå ønsker departementet innspill til hvordan de nye standardene bør utformes og praktiseres i Europa.
For norske SMB-er kan dette være en mulighet til å påvirke hvordan fremtidens rapporteringskrav faktisk blir seende ut, før regelverket blir endelig fastsatt.
Oppfordrer næringslivet til å gi innspill
Finansdepartementet oppfordrer nå norske interessenter til å sende innspill direkte til EU-kommisjonen. Høringsfristen for begge høringene er satt til 3. juni 2026.
Mer informasjon om høringene finnes hos Finansdepartementet her: