EU åpner kapitalmarkedene for småbedrifter – Norge forbereder innføring

Små og mellomstore bedrifter har lenge vært underrepresentert på børsene, til tross for sin sentrale rolle i verdiskapingen i Europa. Nå har EU vedtatt regelverket kjent som Listing Act, som skal gjøre det enklere og billigere for SMBer å hente kapital i markedet. Finanstilsynet har allerede sendt forslag til norsk implementering på høring.

I en artikkel publisert av Økonomi24 fremheves de viktigste punktene i reformpakken: blant annet heves terskelen for når prospektplikt inntrer fra 8 til 12 millioner euro. Samtidig foreslås det en forenkling av prospektkravene, inkludert maksimal lengde på 300 sider for aksjeprospekter, og færre krav til innhold ved mindre emisjoner.

– Dette er et stort skritt i riktig retning, sier Jørund Rytman, administrerende direktør i SMB Norge, til Dinbedrift.no. – Alt som gjør det enklere og mindre kostbart for våre medlemsbedrifter å hente kapital, er etterlengtet. Jeg håper norske myndigheter følger opp raskt, slik at norske SMB-er får tilgang til de samme mulighetene som konkurrentene i EU, sier han.

Videre inneholder Listing Act nye regler for bærekraftsinformasjon. I lys av EUs grønne giv stilles det nå krav om at prospektene skal inneholde ESG-relatert informasjon – et grep som skal styrke tilliten blant investorer med bærekraftsprofil.

Kapitalmarkedet har frem til nå kun har vært kilde til finansiering for 4 prosent av SMBer i EU. Til sammenligning henter store selskaper langt mer av sin vekstkapital nettopp via børs. De nye reglene tar sikte på å minske dette gapet og gjøre kapitalmarkedene mer representative for hele næringslivet.

Den norske høringsfristen for implementeringen utløp 31. mars, og flere aktører har uttalt seg positivt til forslaget. Det gjenstår nå å se hvordan og hvor raskt de foreslåtte endringene blir vedtatt i norsk rett.

– Vi trenger et kapitalmarked som er like tilgjengelig for gründere og vekstbedrifter som for de store industrielle aktørene, avslutter Rytman. – Dette er en historisk anledning til å justere kursen.

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]