Ny toppsjef i Norsk-Tysk Handelskammer

Dalia Samra-Rohte blir ny administrerende direktør i Tysk-Norsk Handelskammer Foto: Norsk-Tysk Handelskammer
Bilde: Dalia Samra-Rohte blir ny administrerende direktør i Tysk-Norsk Handelskammer Foto: Norsk-Tysk Handelskammer

Den internasjonalt erfarne næringslivslederen Dalia Samra-Rohte har overtatt som administrerende direktør i Norsk-Tysk Handelskammer. Hun skal lede organisasjonen i en tid der energi, forsvar, romfart og industriell omstilling får stadig større betydning for samarbeidet mellom Norge og Tyskland.

Dalia Samra-Rohte tiltrådte 1. august som ny administrerende direktør i Norsk-Tysk Handelskammer. Hun etterfølger Michael Kern og får ansvaret for en organisasjon som arbeider for å styrke handelen og næringslivsforbindelsene mellom Norge og Tyskland.

Handelskammeret bistår bedrifter med grenseoverskridende virksomhet, markedsadgang og etablering. Organisasjonen fungerer samtidig som en møteplass mellom næringslivet og politiske myndigheter i de to landene.

Som administrerende direktør skal Samra-Rohte videreutvikle tilbudet til kammerets rundt 850 medlemsbedrifter. Kunnskaps- og teknologioverføring, internasjonal forretningsutvikling og støtte til bedrifter som ønsker å gå inn i nye markeder, blir sentrale deler av arbeidet.

Lang internasjonal erfaring

Samra-Rohte kommer fra stillingen som delegat for tysk næringsliv i Saudi-Arabia, Bahrain og Jemen. Der arbeidet hun med å fremme tyske næringsinteresser og legge til rette for samarbeid mellom bedrifter på tvers av landegrensene. Tidligere har hun vært viseadministrerende direktør i Det tysk-emiratiske industri- og handelskammeret og leder for organisasjonens kontor i Abu Dhabi. Hun var også med på å etablere Abu Dhabi-kontoret i 2004.

Samra-Rohte har i tillegg hatt stillinger ved Det arabisk-tyske industri- og handelskammeret i Kairo, samt ulike roller i Tyskland og i et europeisk prosjekt i Brussel.

Hun har doktorgrad i statsvitenskap og omfattende erfaring med internasjonal forretningsutvikling. Gjennom karrieren har hun bistått selskaper som ønsker å etablere seg i nye markeder. Hun har også engasjert seg i innovasjon, entreprenørskap og kvinners posisjon i næringslivet.

Overtar i en urolig tid

Lederskiftet skjer mens europeisk næringsliv står overfor betydelige geopolitiske og økonomiske endringer. Energimarkedene er i omstilling, forsvarsindustrien bygges opp, og behovet for mer robuste forsyningskjeder har kommet høyere på den politiske dagsordenen.

Samtidig skal europeiske bedrifter håndtere sterkere internasjonal konkurranse, teknologiske endringer og omfattende regulatoriske krav. Dette gjør samarbeid mellom industriland som Norge og Tyskland viktigere, men stiller også større krav til at bedriftene får praktisk hjelp til å finne partnere og etablere seg i nye markeder.

Samra-Rohte fremhever at Norge og Tyskland har ulike styrker som kan utfylle hverandre. Norge kan blant annet bidra med innovasjon, raske beslutningsprosesser og pragmatiske løsninger, mens Tyskland har en stor industriell base, tung teknologikompetanse og omfattende internasjonale forbindelser.

Hun mener sterkere partnerskap kan bidra til økt konkurransekraft og skape nye muligheter for bedrifter i begge land.

Energi og forsvar får større betydning

Forholdet mellom Norge og Tyskland har lenge vært preget av omfattende handel og industrielt samarbeid. De siste årene har særlig energisamarbeidet fått økt strategisk betydning. Norge er en viktig energileverandør til Tyskland, samtidig som begge land arbeider med nye løsninger innen blant annet havvind, hydrogen, karbonfangst og -lagring og industriell utslippsreduksjon.

Også forsvar og romfart trekkes frem som områder hvor det bilaterale samarbeidet kan få større betydning. Tysklands opprustning og Europas økte oppmerksomhet om egen sikkerhet kan åpne nye markeder og partnerskap for norske teknologibedrifter, leverandører og industrimiljøer.

For små og mellomstore bedrifter kan slike markeder samtidig være krevende å gå inn i. Forskjeller i regelverk, forretningskultur, språk og offentlige anskaffelsesprosesser skaper terskler som mindre virksomheter ikke alltid har kapasitet til å håndtere alene. Her kan handelskammerets nettverk og markedskunnskap spille en viktig rolle.

Skal åpne dører for medlemsbedriftene

President i Norsk-Tysk Handelskammer, Matthias Geiger, viser til Samra-Rohtes brede internasjonale erfaring og forståelse av ulike markeder. Ifølge Geiger vil hennes nettverk og bakgrunn kunne gi nye impulser til medlemsbedriftene og bidra til å utvikle samarbeidet mellom Norge og Tyskland videre.

Norsk-Tysk Handelskammer har arbeidet for økt handel, næringssamarbeid og erfaringsutveksling siden 1986. Organisasjonen er en del av det globale nettverket av tyske utenlandshandelskamre, AHK, som er representert på 140 steder i 92 land. For norske bedrifter gir nettverket tilgang til kontakter og markedskompetanse langt utenfor Tyskland. Samtidig fungerer handelskammeret som inngangsport for tyske virksomheter som vurderer investeringer eller etablering i Norge.

Med Samra-Rohte ved roret får organisasjonen en leder med lang erfaring fra markeder hvor internasjonal handel ofte krever både kulturell forståelse, strategiske forbindelser og tett dialog mellom næringsliv og myndigheter. Oppgaven blir nå å omsette denne erfaringen til konkrete muligheter for bedrifter i Norge og Tyskland – i en tid hvor Europas økonomiske og sikkerhetspolitiske rammebetingelser er i rask endring.

 

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]