Lavere årsresultat for verdipapirfondene i 2025 – svakere avkastning etter flere sterke år

KI-generert. ChatGPT.
Bilde: KI-generert. ChatGPT.

Verdipapirfondene leverte et svakere årsresultat i 2025 enn året før. Det viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Selv om fondsnæringen fortsatt forvalter enorme verdier og kapitalstrømmen inn i fond er høy, ble 2025 preget av lavere avkastning enn investorene har vært vant til de siste årene.

Etter flere år med sterk utvikling i finansmarkedene ble 2025 et mer moderat år for norske verdipapirfond. Nye tall fra Statistisk sentralbyrå viser at fondenes samlede årsresultat falt sammenlignet med året før. Lavere kursgevinster og et mer krevende investeringsklima bidro til den svakere utviklingen.

Tallene illustrerer hvor tett verdipapirfondenes resultater følger utviklingen i de internasjonale kapitalmarkedene. Etter den kraftige oppgangen som preget store deler av 2023 og 2024, ble markedsutviklingen betydelig mer avdempet gjennom 2025. Det ga lavere gevinster for fondene, selv om sektoren fortsatt forvaltet store kapitalbeløp.

Markedene normaliseres

Ifølge SSB var det først og fremst svakere verdiutvikling på fondenes investeringer som trakk årsresultatet ned. Verdipapirfondenes inntekter påvirkes i stor grad av utviklingen i aksje- og rentemarkedene, og når kursoppgangen avtar, faller også de regnskapsmessige resultatene.

Dette betyr ikke nødvendigvis at fondsnæringen er inne i en svak periode. Snarere kan tallene ses som en normalisering etter flere år med uvanlig høy avkastning, hvor sterke børsoppganger løftet resultatene betydelig.

Fond fortsetter å tiltrekke seg sparere

Selv om årsresultatet falt, har interessen for fondsparing holdt seg høy. Norske husholdninger og institusjonelle investorer har de siste årene flyttet stadig større deler av sparekapitalen over i verdipapirfond, en utvikling som også har fortsatt inn i 2026. Historisk høye nettotegninger viser at tilliten til fondsmarkedet fortsatt er sterk.

Den langsiktige trenden peker derfor fortsatt oppover. Stadig flere velger fondsparing fremfor tradisjonelle bankinnskudd når de ønsker høyere forventet avkastning over tid, selv om det innebærer større svingninger underveis.

Store markedsverdier tross svakere resultat

Det svakere årsresultatet kommer samtidig som de samlede verdiene i norske verdipapirmarkeder fortsatt ligger på historisk høye nivåer. Markedsverdien av verdipapirer registrert i Norge har fortsatt å vokse gjennom perioden, selv om utviklingen har vært mer moderat enn under de sterkeste oppgangsårene.

Det illustrerer forskjellen mellom markedsverdi og årsresultat. Selv om fondene kan oppnå lavere overskudd i ett enkelt år, kan den totale kapitalen under forvaltning fortsatt øke dersom investorene fortsetter å plassere nye midler i fond.

Langsiktighet fortsatt nøkkelen

For langsiktige sparere understreker SSB-tallene et velkjent prinsipp: avkastningen i verdipapirmarkedene varierer betydelig fra år til år. Enkelte år gir svært sterke gevinster, mens andre år preges av mer moderate resultater eller tilbakegang.

Fondssparing er derfor først og fremst et langsiktig investeringsverktøy. Årsresultatet for 2025 viser at markedene beveger seg i sykluser, og at perioder med lavere avkastning er en naturlig del av investeringsbildet.

 

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]