Leieprisene i Norge fortsetter å stige, samtidig som tilgangen på utleieboliger blir mer begrenset. Ifølge nye tall fra Utleiemegleren økte leieprisene i deres portefølje med 5,4 prosent sammenlignet med mars i fjor. Utviklingen skjer samtidig som aktører i bransjen advarer om at stadig flere private utleiere trekker seg ut av markedet.
Utleiemegleren mener situasjonen illustrerer et leiemarked under økende press, og etterlyser tydeligere politisk ansvar for å sikre mer stabile rammevilkår.
Over én million nordmenn leier bolig
Leiemarkedet har blitt en stadig viktigere del av boligsektoren i Norge. I dag leier mer enn én million mennesker boligen de bor i, og for mange er leie ikke lenger en midlertidig løsning på vei mot boligkjøp, men en mer permanent bosituasjon. Samtidig peker bransjen på at leiemarkedet ofte blir behandlet som et sekundært boligmarked i den politiske debatten. Ifølge Utleiemegleren gjør dette det vanskeligere å utvikle et mer stabilt og forutsigbart marked.
– Et stabilt og forutsigbart leiemarked forutsetter at det er attraktivt å tilby boliger til leie. Det krever ansvar og politisk vilje, sier administrerende direktør Stian Carlsen i Utleiemegleren.
Færre utleieboliger i markedet
En viktig årsak til prisveksten er ifølge bransjen at tilbudet av utleieboliger blir mindre. Økte kostnader, høyere beskatning og mer usikre rammevilkår har bidratt til at flere private utleiere trekker seg ut av markedet. Private eiere står fortsatt for rundt 70 prosent av utleieboligene i Norge. Når disse boligene forsvinner fra markedet, øker konkurransen om de boligene som er igjen.
Konsekvensen blir høyere priser og økt usikkerhet både for leietakere og utleiere.
Prisvekst i flere norske byer
Utleiemeglerens statistikk viser at leieprisene har økt i flere norske byer det siste året. I Oslo steg leieprisene med 5,6 prosent sammenlignet med mars i fjor. Bergen hadde en økning på 6,2 prosent, mens Stavanger opplevde en prisvekst på 3,9 prosent.
Også andre regioner har hatt tydelig oppgang. Vestfold hadde en økning på 6,3 prosent, mens både Asker og Bærum og Nedre Romerike opplevde prisvekst på rundt 6,4 prosent. Utviklingen illustrerer at presset i leiemarkedet ikke bare er et storbyfenomen, men også merkes i flere regionale boligmarkeder.
Etterlyser mer helhetlig boligpolitikk
Utleiemegleren mener løsningen ikke bare handler om økt boligbygging, men også om mer stabile og forutsigbare rammevilkår for utleie. Ifølge Carlsen må leiemarkedet i større grad ses som en integrert del av boligpolitikken. Dersom kostnader og risiko for utleiere øker raskere enn avkastningen, vil færre investere i utleieboliger – noe som igjen kan redusere tilbudet i markedet.
Bransjen peker samtidig på at profesjonalisering av utleiemarkedet kan bidra til større stabilitet. Standardiserte kontrakter, digitale løsninger og mer profesjonell forvaltning kan redusere konflikter og gi større trygghet både for leietakere og utleiere.
Viktig for arbeidsmarkedet
Et velfungerende leiemarked har betydning langt utover boligsektoren. Tilgangen på leieboliger er viktig for mobiliteten i arbeidsmarkedet, for studenter og for personer som midlertidig flytter til nye regioner for arbeid. Når tilbudet av utleieboliger faller samtidig som etterspørselen øker, kan konsekvensen bli et mer presset boligmarked – med høyere kostnader og mindre fleksibilitet for mange husholdninger.
Ifølge Utleiemegleren er derfor et mer stabilt leiemarked ikke bare et spørsmål om boligpolitikk, men også om økonomisk utvikling og arbeidsmobilitet i Norge.