Den globale økonomien går inn i 2026 med tydeligere regionale skiller enn på lenge, ifølge den ferske Economic Outlook fra OECD. Mens amerikansk økonomi fortsetter å levere solid vekst og høyere produktivitet, beskrives utviklingen i Europa som langt mer dempet, preget av svakere investeringer, lav industridynamikk og strukturelle hindre som bremser vekstevnen.
OECD anslår at veksten i USA vil ligge klart over nivåene i euroområdet både i 2025 og 2026. Amerikansk økonomi støttes av robust privat konsum, høy investeringsaktivitet og et arbeidsmarked som fortsatt viser betydelig motstandskraft. Samtidig peker rapporten på at amerikanske selskaper i større grad har klart å omsette teknologisk innovasjon – særlig innen kunstig intelligens og digitalisering – i faktisk produktivitetsvekst.
I Europa tegner OECD et mer utfordrende bilde. Veksten i euroområdet holdes tilbake av svak industriutvikling, lavere investeringslyst og begrenset fremdrift i produktiviteten. Rapporten peker på flere forklaringer, blant annet demografiske utfordringer, energikostnader og et mindre integrert kapitalmarked enn i USA. I tillegg viser OECD til at næringslivets dynamikk i Europa over tid har vært svakere enn i USA, med færre nye vekstbedrifter og lavere omstillingstakt.
I denne sammenhengen fremhever OECD også at økende regulatoriske byrder kan spille en rolle. Selv om rapporten ikke utpeker reguleringer som én enkelt hovedårsak til Europas svakere utvikling, understrekes det at omfattende krav til rapportering, etterlevelse og dokumentasjon kan binde opp betydelige ressurser i næringslivet. OECD har i sine analyser pekt på at en høy regulatorisk byrde kan hemme bedriftsdynamikk og produktivitetsvekst, ved å gjøre det mer krevende for selskaper å investere, vokse og ta risiko.
Dette står i kontrast til USA, hvor rammebetingelsene i større grad har stimulert investeringer og innovasjon. OECD viser blant annet til at amerikansk finans- og næringspolitikk i større utstrekning har bidratt til kapitaltilgang, teknologiadopsjon og raskere omstilling i privat sektor. Resultatet er et mer dynamisk næringsliv med høyere produktivitetsvekst enn i de fleste europeiske økonomier.
Samtidig understreker OECD at også USA står overfor betydelige risikofaktorer, inkludert høy statsgjeld, vedvarende inflasjonspress i enkelte sektorer og politisk usikkerhet. Likevel konkluderer organisasjonen med at amerikansk økonomi per i dag fremstår mer tilpasningsdyktig og vekstkraftig enn den europeiske, særlig når det gjelder evnen til å omsette investeringer og teknologi i faktisk verdiskaping.
For Europa peker OECD på behovet for reformer dersom regionen skal redusere vekstgapet. Økt produktivitet, bedre kapitalflyt og mer dynamiske rammevilkår for næringslivet fremheves som avgjørende for å styrke den langsiktige konkurranseevnen. Uten slike grep advarer rapporten indirekte mot at forskjellene mellom USA og Europa kan bli mer varige.