Statsregnskapet for 2024: Høye utgifter og solid fondsavkastning

Foto: Bjørn Erik Peders, Wikimedia Commons
Bilde: Foto: Bjørn Erik Peders, Wikimedia Commons

Statsregnskapet for 2024 viser en fortsatt høy aktivitetsnivå i norsk økonomi og en betydelig bruk av offentlige midler. Ifølge Finansdepartementets pressemelding fra fredag 25. april endte statens utgifter på 2 064 milliarder kroner, noe som representerer en økning på 8,5 prosent sammenlignet med 2023. Inntektene beløp seg til 2 177 milliarder kroner, en vekst på 7,9 prosent fra året før.

Olje- og gassinntektene utgjorde fortsatt en betydelig del av statens inntekter, men var lavere enn i rekordåret 2022. Netto kontantstrøm fra petroleumsvirksomheten var på 745 milliarder kroner, mot 1 167 milliarder kroner i 2022. Avkastningen fra Statens pensjonsfond utland var på 2 222 milliarder kroner, tilsvarende en avkastning på 11,3 prosent.

Oljekorrigert budsjettunderskudd, som gir et bilde av den underliggende bruken av oljepenger i norsk økonomi, var på 423 milliarder kroner. Dette tilsvarer en strukturell oljekorrigert budsjettbalanse på 3,0 prosent av Statens pensjonsfond utlands verdi ved inngangen til året. Tallene viser dermed at bruken av oljepenger i 2024 har vært i tråd med handlingsregelens langsiktige retningslinjer.

Samtidig rapporteres det om økte kostnader knyttet til forsvar, sikkerhet og håndtering av flyktningsituasjonen som følge av krigen i Ukraina. Disse utgiftene er med på å forklare den markante utgiftsveksten.

Regnskapet viser også at det samlede overskuddet på statsbudsjettet, inkludert oljeinntektene og fondsavkastningen, var på 1 086 milliarder kroner. Dette overskuddet overføres i sin helhet til Statens pensjonsfond utland, noe som bidrar til å styrke fondet ytterligere for fremtidige generasjoner.

Statsregnskapet for 2024 bekrefter dermed at norsk økonomi fortsatt nyter godt av solide statsfinanser, selv i møte med økte internasjonale usikkerheter og betydelige innenlandske utgiftsbehov.

Har du innspill til denne saken, eller andre saker?
Kontakt [email protected]